Programová ponuka Olšavy

Pásmo "RUSKOVSKA SVADZBA"

Približne štyridsaťminutový program približuje divákom zvyky a atmosféru svadobného dňa.
Zahŕňa všetky tradičné rituály od obliekania nevesty, cez odpytovanie, sobáš, sprievod z kostola, príchod k svadobnému stolu, hostinu, snímanie venca z hlavy, čepenie nevesty až po redový tanec.
Všetko je sprevádzané piesňami, ktoré sa viažu k jednotlivým obradom, tiež presnými formulami odpytovania starostom svadby tak, ako sa zachovávali po celé generácie.
S týmto pásmom sa skupina OLŠAVA úspešne prezentovala na prelome roka 2009 a 2010 v televíznej súťažnej folklórnej relácii "KAPURA".
V auguste r.2010 skupina vydala svoje 1. CD pod názvom "Ruskovska svadzba".


Pásmo "DOŽINKI"

I keď dožinky nie sú starodávnym miestnym obradom a v obciach so slovenskou kultúrou sa na východe našej krajiny začali oslavovať až v štyridsiatych rokoch 20. storočia, veľmi rýchlo si vybudovali presné rituálne pravidlá.
OLŠAVA vo svojom pásme ponúka ukážku toho, ako to vyzeralo, keď sa žatva ukončila.
Gazdovia s väčšími poľami si zvykli prenajímať robotníkov, mužov ako koscov a ženy na viazanie povresiel, snopkov a snopov. Potom, ako bola úroda zožatá, gazdovi a gazdinej prinášali robotníci z poľa dožinkový veniec, pokúšali sa nanovo dojednať cenu za robotu, aby im ešte priplatili a prijímali pohostenie.
Pásmo je prepojené s piesňami ako oslavou úrody. Program má približne 40 minút.


Pásmo "VČERA VEČAR NA VALAĽE a JAK SOM DO AMERIKI VANDROVAL"

Humorne ladené scénické pásmo zachytáva "ľapki, pľetki z valala", spomienky na večery pri priadkach, odvod regrútov na vojnu a to všetko pri speve a tanci.
V druhej časti pásma prichádza na scénu gazda, ktorý sa ide rozlúčiť, pretože odchádza za prácou "za more" skúsiť šťastie v ďalekej Amerike.
Gazdina ho vyprevádza, plače, ale nakoniec so ženami spieva: "Dobre ženom u tym starym kraju, htore mužoh v Americe maju, muž jej robi v roboce nocuje a dolare do domu šikuje".
Gazda prichádza po roku domov a takto spieva: "Ameriku som zvandroval a nič som
nenašporoval, aňi taľar, aňi zlatku šikuju me von z Nevjorku".
Pásmo trvá cca 30 minút.


Pásmo "OBĽEKAŇE ŇEVESTI"

Toto scénické pásmo so svadobným motívom vzniklo v r.2012 z podnetu prezentácie na folklórnom podujatí "Cassovia FOLKFEST" v Košiciach pod názvom Nevesty z Abova. Pásmo bolo spracované ako príbeh samotnej nevesty, ktorá sa v deň svojho sobáša prichádza obliecť do svadobného odevu ku susedom /podľa starodávneho zvyku/ v doprovode "svašky".
Mladú nevestu postupne poobliekali svašky, aj ostatné ženy, ktoré pomenovali a vtipne okomentovali každú časť odevu, čo jej obliekali. Bolo to od "spodnej košuľky" až po veniec na hlave a "pacerki na karku". Okrem doprovodnej reči zaznievajú v pásme krásne svadobné piesne z abovského regiónu. Program trvá cca 20 minút.


Pásmo "FAŠENGI U GAZDOVSKIM DOME"

Veselé a žartovné slovno-pesničkové pásmo, ktoré sa odohráva v gazdovskom dome pri páračkach. Gazda ponúka ženám dobrú odstatú slivovičku a gazdiná napiekla "fajne krepľe i čeregy". Námet je čerpaný zo zvykov fašlangového obdobia pred veľkým 40-dňovým pôstom, kedy sa konali po dedinách zabíjačky a zábavy. Zaznievajú veselé fašiangové ľudové piesne ako napr. : "Ej fašengy,fašengy,ej fašengujme my še a hto nam ich sanuje, ta naj nas pocaluje".
Pásmo trvá cca 30 minút.


Vianočné pásmo "OD KATARINI PO BOŽE NARODZEŇE"

Jedná sa o scénické vianočné pásmo situované v gazdovskom dome, kde prebiehajú vianočné prípravy za prítomnosti gazdu, gazdinej a ostatných členiek skupiny, ktoré vystupujú ako kmotry a susedy.
Obsahovým zameraním pásma sú zvyky, obyčaje, pranostiky, koledy a vinšovačky od
predadventného obdobia - od Kataríny, cez Ondreja a Luciu - po "viľiju" (Štedrý večer) až po Božie narodenie. Scéna pozostáva aj z jasličiek pre poklonu novonarodenému Jezuliatku na slame. V závere vianočného pásma zaznieva za šera sviečok pieseň Tichá noc, svätá noc...
Vianočné pásmo trvá cca 30 minút.


Pásmo "ČEPENKI"

Je to scénické pásmo, odohrávajúce sa na skutočnej svadbe o polnoci, ktoré pozostáva z obradného snímania svadobného venca z hlavy mladuchy starším družbom, následné prezlečenie mladuchy do kroja "mladej ňevesty", samotné čepenie poverenými osobami "svaškami", uvedenie "mladej ňevesty" starším družbom do "redoveho tanca", (tanec s rodinou a známymi) a ukončenie "redoveho tanca s mladym".
V pásme sú použité starodávne zvyky a obyčaje, podložené hovorenou rečou a svadobnými veselými piesňami.


Pásmo "ŠPIVANKI Z ABOVA"

Prezentácia miestnych ľudových piesní z Ruskova a okolitých obcí v ženskom zborovom podaní, sprevádzané hrou na akordeón. Programový blok má približne 30 minút.


Pásmo "IŠLO DZEVČE NA MAĽINI DO OLŠAVSKEJ DOĽINI"

Scénické pásmo, ktoré zachytáva život našich rodičov a prarodičov a ich robotu v roľníckom družstve so všetkými ich radosťami aj bolesťami. Do deja zasahuje aj zápletka predsedovho syna s dievčaťom slobodnej matky "prespaňicou" , ktorí sa trochu "pozabudli", keď boli zbierať malini v olšavskej doline. Humorné slovo a vtipné prekáračky len tak sršia pomedzi veselé ľudové piesne a tance. Pásmo trvá cca 30 minút.

© 2016 ŽSS Olšava, Školská 379, 044 19 Ruskov
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky